Amikor valaki megpróbál teherbe esni, sok olyan tényező adódhat, amin nem lehet változtatni beleértve az életkort, a genetikát, a kórtörténetet, valamint a partner egészségét. Szerencsére vannak olyan faktorok is amik kontrolálhatóak, ilyen például a megfelelő táplálkozás a teherbeesés eléréséhez és megtartásához.
Hogyan befolyásolja a táplálkozás a női termékenységet?
Bár további kutatásokra van szükség az étrend és a reproduktív egészség közötti összetett kapcsolat megértéséhez, a tanulmányok azt mutatják, hogy bizonyos tápanyagok befolyásolhatják a beágyazódást, a petesejt minőségét és az ovulációt. A táplálék-kiegészítők használata megelőzheti a tápanyaghiányt és csökkentheti az oxidatív stresszt, ami a teherbeeséshez vezető időt rövidítheti és megnő a fogamzás esélye. A táplálkozás fontos szerepet játszik a terhesség után is – sok mikrotápanyag támogatja a magzat növekedését és fejlődését, és javítja a terhesség kimenetelét.
A teherbeesést támogató vitaminok:
D-vitamin
A D-vitamin nemcsak a csontok és az immunrendszer egészségének megőrzésében fontos, hanem a termékenységben is szerepet játszik. Az alacsony D-vitamin szinttel rendelkező nők kisebb valószínűséggel esnek teherbe, ezenkívül egy új, 2022-es metaanalízis megállapította, hogy a D-vitamin csökkent szintje, vagy hiánya vetéléshez vezet.
Mivel a D-vitamin természetesen kevés táplálékforrásban található meg, és rendszerint napozással lehet hozzájutni a hiány kockázatának kitett személyek számára pótlás javasolt.
Folsav
A folsav egy B-vitamin, amely gyakran megtalálható a terhesség során szedett táplálékkiegészítőkben és a dúsított élelmiszerekben. Érdekes módon a folsavról is kimutatták, hogy növeli a fogantatás esélyét, különösen a szabálytalan ciklusú nőknél. A terhesség előtt és alatt legalább 800 milligramm folsav bevétele javasolt. A leveles zöldségek, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák mind kiváló folsavforrások.
Szelén
A szelén egy esszenciális nyomelem, amely a hormonok és a szelenoproteinek termeléséhez szükséges. A szelénhiány nemcsak a termékenységet ronthatja, hanem növelheti a vetélés és más terhességi szövődmények kockázatát is. A legtöbb ember elegendő mennyiséghez juthat ebből a fontos mikrotápanyagból, ha kiegyensúlyozott étrendet követ, amely szelénben gazdag ételeket, például húst, halat és tojást tartalmaz. A szelént gyakran hozzáadják multivitaminokhoz és prenatális kiegészítőkhöz is.
Omega-3 zsírsavak
Bár a szív egészségére és gyulladásaira gyakorolt pozitív hatásairól a legismertebbek, az omega-3 zsírsavak hatással lehetnek a termékenységre is. Valójában a tanulmányok azt mutatják, hogy ezek az egészséges zsírok segíthetnek egyensúlyban tartani a reproduktív hormonok szintjét, szabályozzák a menstruációt, valamint javítják a petesejtek minőségét és az embriók beágyazódását. Ha hetente fogyasztunk néhány adag zsíros halat, például lazacot, szardíniát vagy tonhalat, ez nagyszerű módja annak, hogy növeljük az omega-3 zsírsavak bevitelét. Alternatívaként elérhetőek halolajból vagy algaolajból származó étrend-kiegészítők.
CoQ10
A Q10 koenzim egyfajta antioxidáns, amelyet a szervezet természetesen termel, és számos élelmiszerben megtalálható, beleértve a húsokat és a halakat is. Egyes tanulmányok azt találták, hogy a CoQ10 javíthatja a petefészek reakcióját és növelheti a fogamzás arányát a termékenységi kezelésen átesett nőknél. Az életkor előrehaladtával a szervezet CoQ10 termelése lelassul, ami miatt egyre nagyobb kihívást jelent a petesejtek oxidatív károsodástól való védelme.
Hogyan lehet fokozni a női termékenységet?
–Minimalizáld a stressz-szintet! Bizonyos stresszhormonok befolyásolhatják az ovulációt, a megtermékenyítést és a beágyazódást, ami csökkenti a termékenységet. Az olyan tevékenységek, mint a naplóírás, a meditáció és a zenehallgatás, segíthetnek alacsonyan tartani a stresszt.
–Maradj aktív! A túlzott testzsír felboríthatja a szervezet hormonháztartását, ami negatívan befolyásolhatja a termékenységet. Hasznos lehet az egészséges testsúly megőrzése és az aktív életmód olyan mozgástípusok beiktatásával, mint a jóga, az erősítő edzés vagy a pilates.
–Aludj sokat! Az alváshiány megváltoztathatja a hormonok szintjét, ami potenciálisan csökkent termékenységhez, sikertelen embrió-beágyazódáshoz vagy az ovuláció hiányához vezethet, ami a meddőség gyakori oka. A legtöbb felnőtt számára legalább hét óra alvás ajánlott naponta.
–Hagyd abba a dohányzást! A dohányzás negatív hatással van a reproduktív egészségre, a nemi hormonok szintjének változásait okozhatja, ami megnehezíti a teherbeesést.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
35 éves kor alatt az American Society for Reproductive Medicine (ASRM) azt javasolja, hogy ha egy éve próbál teherbe esni sikertelenül konzultáljon egy termékenységi szakemberrel. A szakorvosi kezelés 35 év felettieknél hat hónap elteltével, 40 év felettieknél pedig még hamarabb megkezdhető. Mivel az ember termékenysége életkorához kötődik, bölcs dolog előbb, mint utóbb megkeresni a választ, főleg, ha a kórelőzményben kismedencei gyulladásos betegség szerepel, egy vagy több vetélés történt, előfordul rendszertelen menstruáció vagy a menstruáció hiánya, valamint ha ismert olyan állapot, amely befolyásolhatja a termékenységet, például policisztás petefészek szindróma (PCOS) vagy endometriózis.
Forrás: forbeshealth